Sprawozdanie

Nasza szkoła w ogólnopolskim programie
„Szkoła bez przemocy”
w roku szkolnym 2007/2008.

Celem tego programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

W poprzednim semestrze w ramach „Szkoły bez przemocy” zastał  przeprowadzony wywiad wśród dzieci klas IV – VI, odnośnie występowania zjawiska przemocy i agresji w naszej szkole.

Uczniowie mieli również możliwość anonimowego zgłaszania pytań i skarg, dotyczących przejawów przemocy do „skrzynki pytań”, jednak nie spełniała ona zamierzonego zadania, dlatego zastała zlikwidowana.

W obecnym semestrze uczniowie naszej szkoły  mogli wypowiedzieć się w następujących konkursach:

·   plastycznymna  temat przejawów przemocy i jej zapobiegania, bezpiecznego zachowania się w szkole;

·   o dyplom Dyrektora szkołygdzie, klasy wspólnie tworzyły „Słowniki życzliwych słów” –  świadczących o kulturze, dobroci, życzliwości, bezpieczeństwie;

·   pt. „ Piszemy wiersz” – wiersze mówiące o dobrych manierach, pozytywnych zachowaniach i bezpieczeństwie musiały zawierać słowa pochodzące z „Klasowych słowników życzliwych słów”;

·   aktorskim – w ramach tego konkursu uczniowie mieli za zadanie przygotować scenki, których tematyką są pozytywne zachowania społeczności szkolnej.

Jako szkoła przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji pt. „ Zbieramy podpisy” pod listem otwarty do Władz RP - w liście wyrażona jest prośba o poparcie działań realizowanych w ramach programu społecznego „Szkoła bez przemocy", o pomoc w szukaniu najlepszych rozwiązań i zmian, dzięki którym będzie można zapobiegać wzrostowi przemocy w polskich szkołach.

Przyłączyliśmy się też do „ Mapy aktywnych” szkół biorących udział w ogólnopolskim Dniu Szkoły Bez Przemocy, który w całej Polsce będzie obchodzony dnia 5 czerwca – my część programu poświęconemu temu dniowi realizować będziemy w Dniu Patrona Szkoły – 15 maja.

Dnia 5 czerwca przyłączymy się do tej akcji wypuszczając – jak inne szkoły –            o godz. 12.00 czerwone baloniki.

Opracowanie: koordynator programu społecznego Szkoła bez przemocy

mgr Monika  Maleńczyk

W konkursie plastycznym „Szkoła bez przemocy” wzięli udział uczniowie z klas O – III.

Zostały wyróżnione następujące prace uczniów:

klasa O:

I miejsce – Patryk Michaluk

-- Wiktoria Samek

II miejsce – Jakub Osiak

III miejsce – Iga Chwedoruk

klasy I – III :

I miejsce – Ewelina Mirończuk

II miejsce – Anita  Celińska

II miejsce – Sylwia Samek

W konkursie  „Szkoła bez przemocy”  pt. Piszemy wiersz   wzięli udział uczniowie z klas I – VI.

Najlepsze prace uczniów to:

klasy I - III:

I miejsce – Anita Celińska

-- Ewelina Mirończuk

II miejsce – Aleksandra Suwała

III miejsce – Izabela Osiak

klasy IV – VI :

I miejsce – Monika Sijko

-- Beata Gieruszka

Wyróżnienie dla klasy V.

Dzisiaj stronę odwiedziło już 10 odwiedzający (11 wejścia) tutaj!